06 Ocak 2010

Püf noktası neymiş "Miray"dan öğrendik...

  Miray'a , bu bilgiyi 26 yaşında öğrenmiş olmak hayret verici gelmiş , ya bizler ne yapalım ? İnsan her yaşda neler öğreniyor neler , di mi arkadaşlar? Kendisine teşekkür edip , biz de öğrenelim şimdi (Hikayenin doğruluğu hakkında benim bir bilgim yok ,aynen aktarıyorum sadece)

"Bazı şeyleri 26 yaşında öğrenmek gerçekten hayret verici. Misal, günlük hayatta çok sık kullandığımız 'Püf Noktası' deyiminin nereden geldiğini daha 2 gün önce öğrencimin edebiyat kıtabından okuyarak öğrendim. Sonra kendi kendime ne kadar az biliyoruz dedim. (ki bu sıralar bir sürü yeni şey öğrenmeye başladım.) Eminim bir çoğunuz da yeni öğrenecektir.

Neyse, fazla uzatmadan püf noktası deyiminin hikayesine geçeyim.
Vaktiyle testi ve çanak çömlek imal edilen kasabalardan birinde, uzun yıllar bu meslekte çalışan bir çırak, kalfa olup artık kendi başına bir dükkan açmayı arzu eder olmuş. Ne yazık ki her defasında ustası ona:
-Sen demiş, daha bu işin püf noktasını bilmiyorsun, biraz daha emek vermen gerekiyor.
Ustanın bu sonu gelmez nasihatlerinden sıkılan kalfa, artık dayanamaz ve gidip bir dükkan açar. Açar açmasına da yeni dükkanında güzel güzel yaptığı testiler, küpler, vazolar, sürahiler onca titizliğe ve emeğe rağmen orasından burasından yarılmaya, yer yer çatlamaya başlar. Kalfa bir türlü bu çatlamaların önüne geçemez. Nihayet ustasına gider, durumu anlatır.Usta:
-Sana demedim mi evladım, sen bu işin püf noktasını henüz öğrenmedin. Bu sanatın bir püf noktasıvardır.Ustabunun üzerine tezgaha bir miktar çamur koyar ve:
-Haydi, der, geç bakalım tezgahın başına da bir testi çıkar. Ben de sana püf noktasını göstereyim.
Eski çırak ayağıyla merdaneyi döndürüp çamura şekil vermeye başladığında usta, önünde dönen çanağa arada sırada "püf " diye üfleyerek zamanla testiyi çatlatacak olan bazı küçük hava kabarcıklarını patlatıp giderir. Böylece çırak da bu sanatın püf denilen noktasını öğrenmiş olur.
Her sanatın incelik gereken nazik kısmına da o günden sonra püf noktası denilmeye başlanır. "
Ulaşmak için:e-miray.com

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

yorumlarınızı bekliyorum